Chaupadi isimli işkenceyi her ay yaşıyorlar! - Haber Oku

Konu, 'magazin forever' kısmında taner.andirin tarafından paylaşıldı. Cevaplar: 0 | Okunma: 621

 1. Çevrim Dışı
  Yetkili Kişi Genel Yönetici
  taner.andirin

  taner.andirin Yönetici - Admin

  Blog Entries:
  62
  • Mesajlar:  11.899
  • Beğenilen Mesajlar:765
  18 Ağustos 2014
  113
  Şehir
  Osmaniye
  Web Sitesi:
  Ratings:
  +957 / 23 / -30

  360x90

  Reklam vermek için tıklayın!  [​IMG]

  Chaupadi isimli işkenceyi her ay yaşıyorlar!

  Nepal'de yaşayan kadınlar her ay Chaupadi isimli bir işkenceyi yaşıyor. Peki nedir Chaupadi?

  Regl dönemi yaşanan gerginliği, yaşanan sancıları, biraz daha hassasiyet ricalı reklamları, yataktan çıkmak istemediğiniz günleri bir düşünün. Bunu her ay yaşıyorsunuz ve çok şanslısınız. Çünkü Nepal’deki kadınlar için regl dönemi Chaupadi zamanı demek. Peki Chaupadi nedir?

  Regl dönemine giren kadınlar ailelerinden, konu-komşu ya da akrabadan uzaklaştırılıyor ve tek başlarına evlerinden uzakta bir yerde yaşamak zorunda bırakılıyorlar. Yalnızca aileleri arada yanlarına gelip hiçbir temas kurmadan bir kaba yemek bırakıp gidiyor.

  Chaupadi aslında bir Hindu geleneğine dayanıyor. İnsanın içindeki kötülükten, hücrelerindeki şeytandan, fena fikirlerden arınması için her şeyden uzaklaşıp inzivaya çekilmeyi esas alıyor. Nepal’de de kadınların adet dönemlerinde içlerindeki kötülüğün salındığına inanılması sebebiyle Chaupadi ortaya çıkmış. Peki Chaupadi kadınlara nasıl zarar veriyor?

  Chaupadi’ye giren kadınlar hayvan sığınaklarında, mağaralarda ya da bir metre kareyi geçmeyen korunaksız kulübelerde yaşıyorlar. Akan suya dokunmaları kesinlikle yasak. Bir hasırın üzerinde regl dönemi bitene kadar yatıp kalkıyorlar. Peki bu arada neler oluyor?

  Chaupadi dönemine giren birçok kız çocuğu, kadın tecavüze uğruyor. Nepal’in vahşi doğasında böyle korunmasız bir mağarada hayatta kalmak kolay mı? Çakalların kapıp götürdüğü kız çocukları, yılanlar tarafından sokulup ölen kadınlar var. Yeni doğum yapmış anneler bebeklerini bırakamadıkları için, Chaupadi’de iki bebeğini birden hastalıktan kaybeden anne de var. Betondan yapılma tavansız kulübede birazcık ısınmak için ateş yakıp yanarak ölen kız çocuğu da var. Kısacası Chaupadi tam bir vahşet.

  2005 yılında Nepal hükümeti Chaupadi’yi zararları yüzünden yasakladı. Fakat Times’ın açıklamasına göre Chaupadi’yi halen devam ettiren birçok köy var.

   
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş